fbpx

Vitadu Prievidza

8 tipov, ako zvládať stres

Stres je prirodzenou súčasťou nášho života. Či už je jeho príčinou náhla udalosť, alebo opakujúca sa situácia, pre nikoho to nie je príjemný stav. Práve stres však býva jednou z najčastejších príčin priberania.
Pripravili sme si pre vás preto 8 tipov, ako zvládať stres lepšie.

Hrajte sa a smejte sa

Skúste začleniť zábavu do svojho harmonogramu. Smiech je skutočným liekom. Pozerajte komédie alebo si naplánujte hrací večer s priateľmi.

Buďte aktívni

Cvičenie pomáha znižovať stres a zlepšovať celkové zdravie a pohodu. Vyberte si pohyb, ktorý vás skutočne baví.

Naučte sa relaxačné techniky

Meditácia, vedomá pozornosť a dychové cvičenia sú veľmi užitočným pomocníkom pri zvládaní stresu.

Nájdite si čas na seba

Venujte sa sebe, niečomu, čo vás napĺňa a baví. Každý deň si nájdite aspoň malú aktivitu, ktorá vás nabije pozitívnou energiou.

Vynechajte príliš veľa cukru alebo kofeínu

Prílišná konzumácia sladkého a kávy môže viesť k fyzickým príznakom podobným úzkosti (búšenie srdca, závraty) a môže zhoršiť stres. Ak máte obzvlášť stresujúci deň, skúste obmedziť kávu a cukor.

Manažujte svoj čas

Naučte sa, ako si nastaviť priority, a plánovať si svoj rozvrh. Skúste si stanoviť jasné hranice a nebojte sa povedať nie, ak sa cítite unavení alebo pod tlakom.

Komunikujte s priateľmi o svojich problémoch

Obklopte sa podpornými ľuďmi a obráťte sa na nich, keď to potrebujete. Rozhovory o tom, čo nás znepokojuje, nám môžu pomôcť rýchlejšie spracovať, ako sa cítime.

Dbajte na spánkovú rutinu

Chodievajte aspoň 3x do týždňa spávať pred desiatou večer. Nedostatok spánku môže spôsobiť, že stres budete cítiť intenzívnejšie. Práve spánku sa budeme venovať podrobnejšie v v nasledujúcom článku, ktorý vydáme o týždeň vo štvrtok.