Vitadu Prievidza

Ako zabrániť neželanému jojo efektu?

Naši klienti už po prvých týždňov redukčného programu zaznamenávajú výborné výsledky. No, jesť dookola tie isté jedlá vás už niekedy nebaví. Môže to viesť k rôznym prešľapom, ktoré sa môžu opakovať. Jojo efekt pozná mnoho ľudí.

Čo všetko môže spraviť s vašim telom a ako sa mu vyhnúť?

Zvoľte zmenu životného štýlu a nie rýchle diéty

Hlavným dôvodom, prečo mnoho diét zlyhá je, že nie sú udržateľné. Ľudia ich držia kvôli sľúbeným rýchlym výsledkom, ale potom sa rýchlo vrátia do starých, zabehnutých koľají. Kľúčovou vecou je, aby zmeny, ktoré urobíš boli zdravé, udržateľné, a hlavne, aby ťa bavili.

To znamená – vyber si stravu, ktorá je nutrične vyvážená (poskytne ti všetko, čo potrebuješ: sacharidy, bielkoviny, tuky, vitamíny a minerály) a plná jedál, ktoré ti chutia. Nemala by si príliš znížiť množstvo jedla, ktoré ješ, pretože, ak budeš neustále hladovať, bude viac pravdepodobné, že budeš maškrtiť a nakoniec to vzdáš. Ak musíš jesť menej, potom si môžeš pomaly znížiť množstvo jedla, ktoré prijímaš týždeň po týždni, takže tvoje telo bude mať čas prispôsobiť sa.

Nesnažte sa zmeniť príliš veľa naraz

Príliš veľa ľudí sa snaží zmeniť všetko naraz. Žiaľ, chce to veľa úsilia a pevnej vôle a zvyčajne to ľudia vzdajú po niekoľkých týždňoch. Namiesto toho, aby si znížila množstvo jedla, ktoré normálne ješ o polovicu, vyskúšaj to množstvo znížiť pekne pomaly. Rob jednoduché a malé zmeny každý týždeň, bude to oveľa jednoduchšie.

Napríklad v 1. týždni môžeš vypiť aspoň 2 litre vody denne a nebudeš piť žiadne ochutené nápoje. V 2. týždni môžeš nahradiť spracované rafinované múky, chlieb a cestoviny za celozrnné alternatívy a dáš si za cieľ zjesť aspoň 5 porcií ovocia a zeleniny denne. Namiesto toho, aby si úplne zmenila svoj jedálniček, pokús sa zistiť, či existuje zdravší spôsob, ako pripraviť jedlo, ktoré už máš vo svojom jedálničku. Napríklad si môžeš rezne upiecť namiesto toho, aby si ich vyprážala alebo pridať viac zeleniny k tvojmu obľúbenému jedlu.

Uistite sa, že máte dostatok spánku

Spánok je chýbajúci faktor, na ktorý mnohí ľudia zabúdajú. Avšak spánok je rovnako dôležitý ako jedlo, ktoré ješ a cvičenie, ktoré vykonávaš. Ak na sebe pracuješ, ale nevidíš výsledky, tak je možné, že nemáš dostatok spánku.

Štúdie ukázali, že dlhodobý nedostatok spánku je spojený s prírastkom telesnej hmotnosti a zlým zdravotným stavom. To preto, lebo ovplyvňuje našu energetickú hladinu, hormóny, stres a motiváciu. Vyskúšaj spať 7-8 hodín denne. Urči si čas spánku a nepozeraj TV ani nepoužívaj mobil v posteli.

Nedovoľte, aby vás nevydarené veci odradili

Každému sa raz niečo nevydarí podľa predstáv. Je to úplne prirodzené, zvlášť, keď skúšame niečo nové. Ak máš deň, ktorý zrovna nejde podľa plánu, nezáleží na tom. Ak niekedy vynecháš tréning, je to ok.

Neznamená to, že by si to mala úplne vzdať a vrátiť sa k svojim starým zvykom. Ak máš deň, keď nie si schopná jesť zdravo, potom na druhý deň nehladuj, ale vráť sa k svojmu normálnemu zdravému životnému štýlu. Ak vynecháš tréning alebo dokonca niekoľko tréningov, nepanikár – vráť sa do svojej rutiny akonáhle budeš môcť. Sústreď sa na svoje pozitívne výsledky, ako napríklad, o koľko sa lepšie cítiš alebo akékoľvek úspechy si už dosiahla.

Máte otázky?

Ak máte akékoľvek otázky ohľadom redukčného programu Vitadu, neváhajte a kontaktujte nás telefonicky, alebo vyplňte formulár a my sa vám za krátky čas ozveme. 

Vyplňte formulár