Vitadu Prievidza

3 najčastejšie mýty o chudnutí

Tvrdo na sebe pracujete a nezdá sa vám, že dosahujete výsledky? Možno sa len riadite tipmi od priateľky alebo sa snažíte o novú diétu, o ktorej ste čítali v časopise.

Odvšadiaľ sa na nás valia kvantá „overených informácií“ a často nevieme, čomu uveriť a čo sú len výmysly. Dnes si v tom urobíme jasno. Ktoré mýty najčastejšie riešim pri mojich klientoch a aká je vlastne pravda?

Mýtus č.1 - Chudneme rovnakou rýchlosťou

Zdravá a dlhodobá strata tuku nedochádza pri konštantnej rýchlosti. Existuje pre to veľa dôvodov, a je to úplne prirodzené. Po prvé, je tu niečo, čo sa nazýva „zákon klesajúcich výsledkov“ (známe anglické príslovie). Čo znamená? Keď začnete cvičiť, výsledky sa dostavia rýchlo. Avšak po čase vášho tréningu, nebude ďalší progres tak viditeľný a budete musieť na sebe pracovať viac. Po druhé, existuje veľa ďalších faktorov, ktoré majú vplyv na náš pokrok na každodennej báze. Napríklad hormóny, stres, či hydratácia… Toto všetko môže krátkodobo ovplyvniť tento vývoj.

Uistite sa, že máte stravu a tréningový program, ktoré sú zdravé a udržateľné a výsledky sa budú dostavovať samy. Netrápte sa každodenným vážením alebo meraním sa. Sústreďte sa na iné spôsoby, ako sledovať pokrok. Máte pocit, že sa cítite lepšie, zdravšie, silnejšie? Vaše oblečenie vám lepšie sadne? Ak áno, potom sa držať tohoto procesu a snažte sa žiť zdravý a udržateľný životný štýl.

Mýtus č.2 - Treba veľa kardia

Jeden z najväčších mýtov je aj že „silový tréning je na budovanie svalov a rovnomerné kardio je na spaľovanie tukov“. Žiaľ, to nie je pravda, čo znamená, že veľa ľudí stráca hodiny na bežiacom páse, zatiaľ čo by mohli dosahovať oveľa lepšie výsledky. Výskum ukázal, že oveľa účinnejší spôsob, ako spáliť tuk, sú vysoko intenzívne intervalové tréningy. Tento typ cvičenia spáli viac kalórií za minútu počas cvičenia, a dokonca spáli viac kalórií po docvičení ako beh na dlhé vzdialenosti.

Silový tréning je tiež skvelý spôsob, ako spáliť tuk. To preto, lebo vaše telo potrebuje neustále určité množstvo kalórií, len na to, aby prežilo (to sa nazýva bazálna rýchlosť metabolizmu/bazálny metabolizmus alebo BMR). Čím viac svalovej hmoty máte, tým vyššia je vaša BMR. Skúste robiť zmes silových tréningov a vysoko intenzívnych intervalových tréningov a uvidíte oveľa lepšie výsledky.

Mýtus č.3 - Viac schudneme, ak budeme menej jesť

Ďalší slávny mýtus je: „ak budete jesť menej, vaše telo bude musieť použiť tuk na energiu“. To spôsobuje, že ľudia hladujú, aby sa zbavili tuku. Bohužiaľ, nie je to vôbec dobré riešenie, a to z troch dôvodov:

1. Nie je to udržateľné a väčšina ľudí skončí prejedaním sa alebo jedením nezdravého jedla po niekoľkých týždňoch, pretože sú tak vyhladovaní. To znamená, že dôjde k strate všetkých výsledkov, ktoré dosiahli.

2. Hladovaním sa v skutočnosti naše telo poškodzuje, čo znamená, že si môžeme spôsobiť dlhodobé zdravotné problémy.

3. Je síce pravda, že ak hladujeme, naše telo používa tuk na energiu, ale rovnako používa aj svaly. To znamená, že sa stávame slabšími a naše BMR bude klesať (to je tiež jeden z hlavných príčin „Štíhlej obezity“). Zdravé odbúravanie tukov by mal byť dlhodobý a udržateľný proces.

Máte otázky?

Ak máte akékoľvek otázky ohľadom redukčného programu Vitadu, neváhajte a kontaktujte nás telefonicky, alebo vyplňte formulár a my sa vám za krátky čas ozveme. 

Vyplňte formulár