Vitadu Prievidza

Viscerálny tuk a jeho hlavné riziká – 3.časť

Viscerálny tuk a jeho hlavné riziká – 3.časť

V minulých dieloch seriálu o tukoch sme si rozdelili tuky v tele, predstavili nebezpečný viscerálny tuk a jeho riziká ako srdcové choroby, mŕtvica, demencia, či depresie.

To však nie je ani zďaleka všetko, čo vám môže spôsobiť zvýšené množstvo viscerálneho tuku. Rizikom je aj možnosť cukrovky, či zvýšený počet zápalov.

Riziko cukrovky

Predpokladá sa, že viscerálny tuk hrá väčšiu rolu pri inzulínovej rezistencii ako iné typy tukov, čo znamená zvýšené riziko vzniku cukrovky. Brušný tuk je napríklad považovaný za väčšie zdravotné riziko ako tuk na bokoch alebo stehnách nielen pre cukrovku, ale aj pre mnoho iných chronických ochorení.Niektoré zistenia naznačujú, že ženy s postavou v tvare hrušky sú pred metabolickými ochoreniami ako cukrovka, chránené lepšie ako ľudia s veľkým bruchom.
Aj keď majú muži väčšie sklony ukladať viditeľné množstvo viscerálneho tuku, ženy sú určite tiež ohrozené. Zníženie množstva viscerálneho tuku pomocou zdravej stravy i inými spôsobmi je jedna z najdôležitejších prírodných ciest liečby cukrovky, ktorú máte vo svojej réžii.

Zvýšený počet zápalov

Viscerálny tuk sa považuje za toxický a spôsobuje zápal v tele, najmä v okolitých orgánoch. Zásadným problémom je, že viscerálny tuk vytvára hormóny a zápalové molekuly, ktoré putujú priamo do pečene a ešte viac narúšajú hormonálne procesy a spôsobujú zápalové reakcie. Ak máte väčšie tukové zásoby ako potrebujete, najmä okolo vnútorných orgánov, ako je pečeň, srdce, obličky, pankreas a črevá, vytvára sa v tele zápal, trpí metabolizmus, a preto je tento kruh ťažké prelomiť. Viscerálny tuk nespôsobí len neskorší zápal – sám sa zapáli produkciou látky nazvanej interleukín-6, druhom zápalovej molekuly. Tento druh tuku ukladá zápalové biele krvinky a spúšťa rad autoimunitných reakcií. Zápal je základom mnohých chorôb, a preto je zápalový brušný tuk spájaný so zhoršením kognitívnych funkcií, artritídou, cukrovkou a tak ďalej.

Hormonálne poruchy v tele

Viscerálny tuk produkuje enzým nazývaný aromatáza, ktorý ovplyvňuje ľudské hormóny. A tento vplyv je dosť škodlivý. Enzým aromatáza prevádza mužský hormón testosterón na ženský hormón estradiol.Aromatáza jednoducho vstúpi do krvi a nahradí jeden hormón druhým. To predstavuje riziko u mužov aj u žien.

Problém u mužov

Od testosterónu závisí objem svalovej hmoty, sexepíl (libido), erekcia. Preto sa u mužov s „pivnými bruškami“ topí svalová hmota, libido klesá a erekcia sa zhoršuje.

Problém u žien

Nadbytok estrogénu predstavuje riziko nádorov ženských pohlavných orgánov a prsníka.
Vnútrobrušné tukové tkanivo aktívne produkuje hormóny renín a angiotenzín 1 a 2, ktoré regulujú vaskulárny tonus a metabolizmus vody a soli. Komplexné vzťahy medzi týmito hormónmi a inými proteínmi, ktoré tiež produkuje viscerálny tuk, vedú k vysokému krvnému tlaku. Preto chudnutie na každých 5 kg tak efektívne znižuje tlak u obéznych ľudí.

Neplodnosť

V priebehu dvoch rokov vedci pozorovali 1151 amerických dievčat vo veku 6-8 rokov a pravidelne merali zaťaženie chemickým látkam (napr. Príklad ftalátu a fenolu) v moči ako aj ich hladinu fytoestrogénov.
Fytoestrogény sú prírodné látky s estrogénovým efektom. To znamená, že napodobňujú estrogén v tele čo môže viesť k hormonálnej nerovnováhe. Fytoestrogény sú, napríklad, v sójových produktov, alebo dokonca v niektorých semenách (ľan), strukovinách, v obilninových klíčkoch a v obilninách. Ftaláty sú chemické látky, ktoré sa používajú pri výrobe kozmetiky, lepidiel, čistiacich prostriedkov, obalových materiálov, farieb a farbív, liečiv, zdravotníckych pomôcok a hračiek (vrátane Erotických výrobkov z mäkkého plastu). V EÚ je použitie zmäkčovadiel zakázané aspoň v kozmetických výrobkoch a v detských hračkách, pretože môže u chlapcov viesť k feminizácii a u dospelých mužov k neplodnosti, obezite a cukrovke.

Ojedinele sa viscerálny tuk ukladá aj v oblasti hrdla. Toto ukladanie môže spôsobiť chrápanie a poruchy dýchania, ktoré môžu viesť až k zastaveniu dýchania.

Odmeriame vám viscerálny tuk a poradíme ako sa ho zbaviť

Ako vidíte, viscerálny tuk je náš veľký nepriateľ. Je teda veľmi dôležité o ňom vedieť a snažiť sa jeho množstvo zredukovať. Odmerať sa ho dá napríklad výborným medicínskym prístrojom InBody, ktorým disponujeme aj v našej ambulancii.