fbpx

Vitadu Prievidza

prievidza štíhla obezita

Obezita môže byť aj štíhla

Obezita trápi ľudí všetkých vekových kategórií po celom svete. Je veľmi nebezpečná a spôsobuje radu ťažkostí. Ak ňou niekto trpí, je to zjavné na prvý pohľad. Štíhla obezita však „klame telom“ a práve preto je možno ešte nebezpečnejšia.

Tento oxymoron označuje problém, pri ktorom je človek štíhly a na prvý pohľad vyzerá zdravo, no v skutočnosti má vysoké percento telesného tuku a často o tom ani nevie. Avšak percento telesného tuku je omnoho dôležitejší ukazovateľ ako hmotnosť, alebo BMI.

Ak by si zmerala percento telesného tuku dvom ľuďom s rovnakou hodnotou BMI, no odlišným životným štýlom (jeden športuje a zdravo sa stravuje a druhý nie), je veľká pravdepodobnosť, že tieto hodnoty sa budú výrazne líšiť.
Nie je však dôležité iba to, koľko % tuku máte, ale aj to, kde presne sú tukové zásoby uložené. Najnebezpečnejší je totiž tzv. viscelárny tuk. Je to tuk uložený okolo orgánov ako napríklad srdce alebo pečeň. Tento tuk síce nevidno a možno vás teda trápi menej ako ten, ktorý máte na stehnách či zadku, no pre vaše zdravie je oveľa škodlivejší. Spája sa totiž napríklad s rizikom vzniku rakoviny, vysokého krvného tlaku, cukrovky či zvýšeným cholesterolom.

Čo môže spôsobiť štíhlu obezitu?

Keďže ide o prebytok telesného tuku a zároveň nedostatok svalovej hmoty, dôvodom býva žiadna alebo iba minimálna fyzická aktivita, prípadne nesprávna aktivita, ktorá vôbec nepodnecuje k budovaniu svalovej hmoty. Zatiaľ čo ľudí, ktorí majú od prírody robustnejšiu postavu väčšinou motivuje k cvičeniu a zdravšej strave túžba po štíhlej postave, tým, ktorí sú prirodzene chudí, táto motivácia často chýba. Určite aj vy máte vo svojom okolí niekoho, kto môže jesť všetko do radu bez toho, aby sa to prejavilo na jeho postave. Tak načo by sa obmedzoval, a ešte k tomu trápil cvičením?

Tu si treba uvedomiť, že ak je niekto štíhly, vôbec to nemusí znamenať, že je aj zdravý. Ak máš aj pár kíl navyše, no tuk máte “správne“ rozložený a pravidelne sa hýbete, je možné, že ste na tom zdravotne lepšie ako vychudnutá kamarátka, ktorej je pohyb cudzí.

Ďalšou príčinou môžu byť drastické diéty, nízkokalorická strava, alebo rôzne detoxy, vďaka ktorým chýbajú v strave dôležité živiny. A v konečnom dôsledku spôsobujú ešte ďalší úbytok svalovej hmoty.

Ako sa jej zbaviť?

Samozrejmosťou by mala byť zdravá a vyvážená strava, ktorá obsahuje správny pomer sacharidov, bielkovín a tukov, taktiež aj dostatok vitamínov a minerálov. Na tučné, vyprážané jedlá či fastfoody a polotovary by ste mali radšej zabudnúť. Jedálniček by mal obsahovať čo najviac zeleniny, kvalitné bielkoviny, v podobe hovädzieho a hydinového mäsa, ryby, celozrnné produkty, ovocie, strukoviny a tiež zdravé tuky.

Druhou časťou skladačky je samozrejme aj pohyb. Fyzická aktivita eliminuje zdravotné riziká súvisiace s obezitou (aj štíhlou obezitou) a pomáha spaľovať zásoby (aj) viscelárneho tuku. Aj keď ste od prírody štíhla, nezabúdajte na pravidelný pohyb.

Máte otázky?

Ak máte akékoľvek otázky ohľadom redukčného programu Vitadu, neváhajte a kontaktujte nás telefonicky, alebo vyplňte formulár a my sa vám za krátky čas ozveme. 

Vyplňte formulár