Vitadu Prievidza

chudý tučný prievidza

V každom z nás je aj „chudý“ aj „tučný“ človek

Na úvod by sme radi poznamenali, že článkom nechceme nikoho uraziť, ani na nikoho poukazovať. Slúži iba na zamyslenie, ktorej “osobe” nechávame v živote väčší priestor. Slová chudý a tučný nemyslíme doslovne, slúžia len ako metafory.

Aj vy máte niekedy pocit, že akonáhle sa odhodláte chudnúť, tak vám do cesty prichádzajú samé prekážky? Alebo ste mali nadváhu a niečo vo vašom vnútri vám hovorilo, že by ste s tým mali niečo robiť? Toto sú presne tie 2 osoby v nás – “tučný” a “chudý”.

 

V každom z nás drieme aj „tučný“ človek

Tento človek:

– má rád svoje pohodlie,
– má rád, keď si môže spokojne a bohato dopriať,
– má rád, keď si môže ľahnúť na gauč, vyložiť si nohy a len tak si spokojne hovieť,
– nemá rád zmeny,
– chce ostať tam, kde je, a radšej si nájde milión výhovoriek, prečo sa to nedá alebo prečo to nemá zmysel a je lepšie ostať na bode, na ktorom sa momentálne nachádza.

Je zacyklený sám do seba a namiesto toho, aby zo seba vypustil, čo ho trápi, a riešil to, všetky svoje útrapy v sebe dusí a pridáva k nim ďalšie. Svoju nespokojnosť, mrzutosť rieši jedlom, jedlo je jeho útechou. Ak má ísť na nákup, radšej pošle niekoho z rodiny, lebo jemu sa nechce ani len na 5-minútovú prechádzku do obchodu a späť. Celé to vníma ako stratu energie a času.
Najradšej konzumuje jedlá pred televíziou alebo počítačom, prípadne s telefónom v ruke. Keď prichádza rozhodnutie, či si dať zdravé, alebo nezdravé jedlo, zvolí si nezdravé, pretože sa na všetko pozerá z krátkodobého hľadiska a povie si, že raz to neublíži. Takto sa to opakuje dokola, až si to odôvodní, že už je aj tak tučný a nič s tým nenarobí, tak si dá ešte viac.

Keď si má ísť kúpiť oblečenie, vinu zvaľuje na spoločnosti, ktoré vyrábajú oblečenie, a pripisuje chybu im, lebo strih a veľkosť preňho nie sú. Keď ide po schodoch a zadýcha sa, sťažuje sa, prečo musia byť všade schody a prečo ich je tak veľa. Pri výzve svojich blízkych, aby sa pohol vpred a urobil zmenu vo svojom živote, sa veľmi ľahko psychicky zrúti a pri postavení sa na váhu hovorí, že má ťažké kosti. Alebo je to genetika, všetci v jeho rodine sú obézni. Radšej je osamote, aby sa vyhol všetkým týmto „útokom“ − posudzovaniu, posmechom, nadávkam atď.

Akúkoľvek fyzickú alebo psychickú výzvu vníma ako nedosiahnuteľnú, a preto sa radšej stiahne do úzadia. A takto by som mohol v jeho opisovaní pokračovať, lebo ho veľmi dobre poznám. Sám som totiž zažil, aké to je, a takisto sa denne stretávam s ľuďmi trpiacimi týmto problémom.

 

V každom z nás drieme aj „chudý“ človek

Na druhej strane v každom z nás drieme aj ten štíhly, vyšportovaný a zdravý človek. Niekedy je až prehnane aktívny :-D, má ciele, ambície posúvať sa vpred, záleží mu na kvalite života, na zdraví, chce a nakupuje si kvalitné potraviny, stráži si všetko, čo súvisí so zdravým životným štýlom, či už ide o stravu, pohyb alebo o nastavenie myslenia. Snaží sa byť stále usmiaty, pozitívny.

Na výzvy sa pozerá ako na príležitosť na rast a skúšku fyzických a psychických schopností určených na napredovanie. Keď prichádza rozhodo- vanie, či si dať niečo nezdravé, vždy sa prikloní k zdravej strave a všetko vníma z dlhodobého hľadiska. Vie, že ak bude častejšie voliť tú zdravšiu alternatívu, telo a zdravie sa mu odvďačia. Vďaka budovaniu zdravých návykov, disciplíne a zdolávaniu výziev mu rastie sebavedom- ie a má čoraz viac energie, lebo má zo seba dobrý pocit. Plánuje si tréningy, a aj keď sa občas zmenia harmonogram a plány, vždy si nájde spôsob a čas, ako si aspoň nejaký tréning urobiť.
Vyhľadáva ľudí, ktorí majú rovnaké záujmy a radi sa navzájom podporujú. Má rád samého seba, lebo sa to vďaka tejto neľahkej ceste naučil, a je vďačný za každú ťažkú skúšku, zlyhanie, lebo si uvedomuje, ako ho to zocelilo a pomohlo mu to stať sa lepšou verziou samého seba.jeho opisovaní pokračovať, lebo ho veľmi dobre poznám. Sám som totiž zažil, aké to je, a takisto sa denne stretávam s ľuďmi trpiacimi týmto problémom.

Takto stručne by sme mohli zadefinovať správanie a charakteristiku obéznej, ale aj štíhlej osoby. Hoci sa to zdá neuveriteľné, každý jeden z nás má v sebe obe osoby a je len a len na nás, ktorú z nich pustíme viac do popredia, aby sa prejavila, a ktorú na druhej strane pustíme preč a nedáme jej priestor.

Máte otázky?

Ak máte akékoľvek otázky ohľadom redukčného programu Vitadu, neváhajte a kontaktujte nás telefonicky, alebo vyplňte formulár a my sa vám za krátky čas ozveme. 

Vyplňte formulár