Vitadu Prievidza

Ako sa zbaviť viscerálneho tuku – 4.časť

Náš seriál o tukoch sa pomaly blíži ku koncu. Najväčší priestor sme v rámci neho venovali viscerálnemu tuku, ktorý sa nazýva aj ako neviditeľný nepriateľ. Predstavili sme si jeho riziká, no ako sa ho zbaviť?
O tom si napíšeme práve dnes

Rozlúčte sa s jednoduchými cukrami

Konzumácia jednoduchých cukrov a potravín s vysokým glykemickým indexom spôsobuje výkyvy hladiny krvného cukru a znižuje citlivosť tela na inzulín. Tento hormón je zodpovedný za chod metabolizmu a jeho vysoká miera spôsobuje zastavenie odbúravania tukov.

Medzi potraviny, ktoré obsahujú jednoduchý cukor patria sladkosti, biele pečivo, alebo rafinovaný cukor.

Zvýšte príjem neškrobovej zeleniny

Medzi vhodné druhy zeleniny patrí brokolica, karfiol, špenát, zeler, cibuľa, cesnak, atď. Cieľom je vždy sústrediť sa na minimum spracovaných potravín. Čím menej sa potraviny dotkol človek, tým lepšie. Stravu doplňte zdravými tukmi ako je kokosový olej, extra panenský olivový olej, ryby, orechy a semienka.

Uprednostnite kvalitný spánok

V spojení s reguláciou hormónov a hmotnosti sú prínosy aspoň sedem až osemhodinového spánku (a ideálne tiež čo najmenšieho kontaktu s umelými zdrojmi svetla) dobre zdokumentované. Kvalitný odpočinok navracia do normálu chuť k jedlu a stresové hormóny, podporuje metabolizmus a bráni chutiam. Na rýchle zaspávanie a kvalitnejší spánok skúste pred spaním používať uvoľňujúce éterické oleje, dajte si kúpeľ, vyhýbajte sa kofeínu a spite v tmavej, chladnej miestnosti.

Obmedzte stres

Snažte sa vyhýbať stresovým situáciám a zaraďte do svojho života aktivity, ktoré vás upokojujú a zlepšujú náladu. Môžete začať meditovať, začať chodiť na hodiny jogy, vrátiť sa k hre na hudobný nástroj alebo sa začať pravidelne schádzať so svojimi priateľmi. Veľmi prospešné je aj počúvanie obľúbenej hudby, čítanie kníh a pitie bylinkových čajov.

Nebojte sa tukov

Vaše telo potrebuje na optimálne fungovanie zdravé tuky. Zahoďte sadlo a margaríny a zamerajte sa na oriešky, semienka, morské ryby, avokádo a za studena lisované oleje.

Dostatočne sa hýbte

Ak je vaším cieľom zbaviť sa viscerálneho tuku, rovnako ako na stravu sa vám oplatí sústrediť na pohyb.Ideálne sa odporúča venovať 30 minút denne aspoň 5 dní v týždni aerobnému, teda kardio cvičeniu.Môže to byť beh, cyklistika, plávanie či mnohé ďalšie činnosti. Pri HIIT (vysoko intenzívnych intervalových tréningoch) môže byť postačujúcich aj menej ako 30 minút.

 

Rovnako sa odporúča aj silový tréning, ktorým budete postupom času spaľovať viac a viac kalórií, keďže vaše svaly budú vplyvom pravidelného cvičenia silnieť a teda spaľovať viac energie.

Odmeriame vám viscerálny tuk a poradíme ako sa ho zbaviť

Ako vidíte, viscerálny tuk je náš veľký nepriateľ. Je teda veľmi dôležité o ňom vedieť a snažiť sa jeho množstvo zredukovať. Odmerať sa ho dá napríklad výborným medicínskym prístrojom InBody, ktorým disponujeme aj v našej ambulancii.