Vitadu Prievidza

Otužovanie a chudnutie Prievidza

Ako pomáha otužovanie pri chudnutí?

Ako je možné, že zvieratá dokážu prežiť dlhé zimné obdobie v spánku a bez jedla? A dokonca, po zimnom spánku sú nielen schudnuté, ale aj svalnatejšie a výkonnejšie? Môže za to hnedý tuk, ktorý sa prirodzene nachádza aj u malých detí.

Hnedý tuk sa nachádza najmä v oblasti krku, hrudníka a brucha. Môžete ho nájsť v srdci, pľúcach, obličkách, nadobličkách a črevách a pozdĺž veľkých ciev (krčná tepna, aorta a iné).

Vekom sa stráca, ale to je do veľkej miery spôsobené naším teplomilným spôsobom života.

Ako sa hnedý tuk aktivuje?

Keď naše kožné receptory zaznamenajú chlad, aktivuje sa tvorba hnedého tuku z bieleho tuku, čo je spôsobené viacerými signálmi. Hnedý tuk obsahuje veľa mitochondrií, čo sú energetické továrne našich buniek, v ktorých sa za pomoci kyslíka vytvára bunková energia ATP.

V hnedom tuku sa nachádza toľko mitochondrií ako v srdcových bunkách, kde je spolu s mozgovými bunkami najviac mitochondrií (spolu s bunkami hnedého tuku). Práve veľký počet mitochondrií dáva hnedú farbu hnedému tuku.

Pre porovnanie, v bielom tuku je málo mitochondrií. Hnedý tuk je navyše obdarený veľkou dodávkou krvi a nervov. Aktivita hnedého tuku je stimulovaná sympatickým nervovým systémom cez hormón noradrenalín a jeho funkcia je vytvárať teplo (termogenéza).

Skvelé na tom je, že hnedý tuk nevytvára typickú bunkovú energiu ATP (adenozíntrifosfát), ale vytvára voľné teplo. Na to využíva najmä biely tuk (ale aj glukózu, ktorá predstavuje asi 10 % jeho paliva), ktorý sa spaľuje v množstve mitochondrií hnedého tuku.

Ako vám hnedý tuk pomôže schudnúť?

Vďaka tomu sa telo veľmi rýchlo zbavuje bieleho tuku a začína najmä viscerálnym (vnútrobrušným) tukom, ktorý je charakteristický pre obéznych ľudí, diabetikov a pacientov s inými chronickými ochoreniami. Aj preto termogenéza chladom (CT – Cold Thermogenesis) dokáže za niekoľko mesiacov zvrátiť alebo vyliečiť mnohé chronické ochorenia.

 

V minulosti sa myslelo, že tukové bunky sa dokážu len zmenšovať, zväčšovať a množiť a jediný spôsob, ako ich trvalo odstrániť je liposukcia. Výskum hnedého tuku však zmenil toto myslenie a prišiel na to, že termogenéza chladom dokáže natrvalo zabiť tukové bunky.

 

Lenže dlhé svetelné cykly a teplé podnebie doslova zabíjajú tvorbu hnedého tuku a podporujú tvorbu bieleho tuku u všetkých cicavcov. Preto majú zvieratá v tropických oblastiach málo hnedého tuku, rovnako ako „moderní“ teplomilní ľudia. Naopak, chlad podporuje tvorbu tepla z hnedého tuku bez ohľadu na svetelné cykly.

 

Keďže hnedý tuk vytvára energiu vo forme voľného tepla, a nie ATP, nevznikajú voľné radikály (ROS), vďaka čomu sa spomaľuje starnutie, zvyšuje metabolizmus a schopnosť naplno fungovať na menšom príjme kalórií. Preto sú hibernujúce cicavce, šerpovia či astronauti NASA takí výkonní, napriek nízkemu príjmu kalórií a výraznému úbytku hmotnosti.

zvládnete chudnúť hravo a hlavne zdravo

Z našich skúseností vyplýva, že klienti, ktorí podstúpia náš program Vitadu pod dohľadom našich výživových expertov, majú až o 50% lepšie výsledky, ako keď chudnú na vlastnú päsť. 

Spolu to zvládneme! 

Ako Vitadu program funguje?

1.Uvodná konzultácia

Pri úvodnej konzultácii zisťujeme váš zdravotný stav, súčasný spôsob stravovania a životný štýl.

2. Meranie

Pomocou kvalitného prístroja InBody 270 Vám presne zmeriame zloženie Vášho tela.

3. Analýza

Po meraní vyhodnotíme výsledky a vytvoríme tak podrobnú analýzu stavu Vášho tela.

4. Návrh stravovania

Na základe analýzy nastavíme diétny program ušitý na mieru Vášmu telu a metabolizmu. Počas programu konzumujete chutné bielkovinové jedlá Vitadu v kombinácii s vlastným jedlom.

5. Pravidelné kontroly

Telesná diagnostika sa vykonáva približne každé 2-3 týždne. Vďaka nej máte aj pravidelnú motiváciu, podporu a prehľad o tom, z ktorej časti tela sa zredukoval telesný tuk

6. Pokračovanie

Po skončení diétneho programu môžete aj naďalej využívať našu ambulanciu a odborné poradenstvo.

Dohodnite si priamo s výživovým špecialistom

Chápeme, ohromné výsledky Vám asi sľubuje každá diéta, alebo redukčné centrum. Možno sa teda pýtate, prečo práve program Vitadu by Vám mal skutočne zmeniť život k lepšiemu. Radi Vám bližšie porozprávame prečo a ako naši klienti dosahujú tak ohurujúce výsledky, zodpovieme na Vaše otázky a to všetko pôjde na náš účet ;).

Kliknite na tlačidlo, následne zadajte Váš telefonický kontakt a jeden z našich výživových špecialistov sa Vám v krátkom čase ozve. Telefonický rozhovor Vás samozrejme k ničomu nezaväzuje a je úplne zdarma.