Vitadu Prievidza

Aké tuky poznáme a ktorý je pre nás najnebezpečnejší?

Niekoľko desiatok rokov dozadu boli mastné jedlá brané ako najlepší zdroj energie. Tuk totiž obsahuje viac kalórií ako akákoľvek iná živina. Postupne vedci zistili, že niektoré tuky sú zdravšie ako iné. Je toho veľa, čo by sme vám chceli o tukoch napísať. Preto sme sa rozhodli pre vás pripraviť niekoľkodielny seriál, v ktorom sa im budeme bližšie venovať .

Tuky a ich rozdelenie

Asi každý v zime uprednostní pred studeným zeleninovým šalátom tanier teplej polievky. Vaše telo vám dá jasne najavo, čo mu viac vyhovuje. Snažte sa jesť čo najviac sezónnych a lokálnych surovín. Nezabudnite na strukoviny, kyslú kapustu, koreňovú zeleninu, pripravujte si teplé šaláty a vyberajte kvalitné živočíšne produkty. Zohriať vás môžu aj koreniny a bylinky.

Zaujímavé recepty a chutné hotové jedlá dostávajú naši klienti v rámci programu Vitadu. Navyše naši výživoví experti vám nastavia presný jedálniček, vďaka ktorému budete mať zaručené a výrazné výsledky už počas prvého mesiaca. Zistite viac, ako funguje program Vitadu.

Krvný tuk - cholesterol

Cholesterol je tuková látka, z ktorej asi jednu tretinu prijímame každodenne v potrave, dve tretiny si však náš organizmus vyrába v pečeňových bunkách sám. Paradoxom je, že nebezpečný cholesterol je pre náš organizmus zároveň nevyhnutný.

Je súčasťou všetkých buniek v tele a vďaka nemu sa napríklad tvoria hormóny, vitamín D i žlčové kyseliny dôležité pre trávenie potravy. Vysoká hladina cholesterolu predstavuje zdravotné riziko, ktoré môže viesť k vzniku aterosklerózy. Je zákerná tým, že podobne ako vysoký krvný tlak nebolí.

Cholesterol spolu s fajčením, vysokým krvným tlakom, cukrovkou a obezitou patrí medzi najzávažnejšie rizikové faktory chorôb srdca a ciev. Myslite na to, že ak zredukujete celkovú hladinu cholesterolu len o desať percent, klesá aj vaše riziko choroby srdca a ciev o pätnásť percent.

Ako znížite nebezpečný cholesterol?

 1. Znížte prísun cukru
 2. Vyhnite sa cigaretám a alkoholu
 3. Strava bez polotovarov
 4. Obmedzte prísun soli
 5. Pravidelne sa hýbte
 6. Jedzte zdravé tuky
 7. konzumujte ovocie a zeleninu
 8. Obmedzte vyprážané jedlá

Podkožný tuk – čo je to a na čo slúži?

Každý z nás má rôzne fyziologické predpoklady na to, kam sa náš telesný tuk bude ukladať. Pri nadváhe alebo obezite je to ale viac viditeľné. Tuk ukrytý pod kožou sa kumuluje najviac na stehnách, v oblasti brucha a na zadku. Pôsobí ako tepelná izolácia a zásobáreň energie. Umožňuje vstrebávanie niektorých vitamínov a je súčasťou zloženia buniek. Pokiaľ ho nemáte nadbytok, je pre vás telesný tuk prospešný. Jeho nadmerné množstvo je však spájané s nadváhou či obezitou a prináša so sebou zvýšené riziko niektorých ochorení.
Za ukladanie tuku môžu často stres, slabá vôľa, príliš veľké porcie jedla, málo pohybu, ale aj depresia či ochorenie štítnej žľazy.

Riziká, ktoré môže spôsobiť vyššie množstvo podkožného tuku

 1. zníženie imunity
 2. Rakovina hrubého čreva
 3. Mozgová mŕtvica
 4. Diabetes
 5. Srdcovo-cievne ochorenia
 6. väčšia náchylnosť na zranenia

Riziká, ktoré môže spôsobiť vyššie množstvo podkožného tuku

 1. Intenzívne cvičenie
 2. zníženie množstva prijatých kalórií
 3. pitie väčšieho množstva vody
 4. liposukcia
 5. bielkovinová diéta

Viscerálny tuk – najväčší strašiak

Tento typ tuku nie je natoľko známy, ale predstavuje pre naše telo obrovské riziko. Preto sme sa rozhodli mu venovať najväčší priestor. 

Čo je viscerálny tuk?

Viscerálny tuk sa ukladá v brušnej dutine a sčasti aj na životne dôležitých orgánoch, napríklad na srdci či pečeni. Najrizikovejšie hromadenie vnútro orgánového – viscerálneho tuku je v oblasti srdca. Tuk obmedzuje jeho prirodzenú činnosť – teda zmršťovanie a rozťahovanie. Hneď za srdcom sú na rade cievy. V dôsledku dlhodobého hromadenia viscerálneho tuku cievy hrubnú a strácajú svoju pružnosť. Práve hypertenzia a ateroskleróza ako civilizačné ochorenia sú predchodcami mŕtvice a infarktu.
Tento druh tuku však nie je na pohľad viditeľný. Ak človeka trápi podkožný tuk, navonok sa to prejaví na jeho postave. Viscerálnym tukom, naopak, môžu trpieť aj osoby, ktoré zdanlivo nemajú s váhou žiadny problém.
Väčšie množstvo viscerálneho tuku predstavuje množstvo rizík, ktoré si popíšeme v ďalších dieloch seriálu. Rovnako aj spôsoby, ako tomuto skrytému nepriateľovi predísť.

 

Viac o viscerálnom tuku si povieme v nasledujúcom dieli seriálu, ktorý zverejníme opäť v nedeľu o 18tej. Veríme, že bol pre vás náš prvý článok o tukoch poučný 🙂

Naučíme vás stravovať sa tak, ako to

Netopte sa už viac v kope informácií o správnom stravovaní a zverte svoje zdravie do rúk odborníkov. Vypracujeme pre Vás jedálniček nastavený podľa potreby Vášho metabolizmu. Najlepšie na tom všetkom je to, že cenné informácie, ktoré získate Vám už nikto nezoberie ;). Zároveň získate prístup k chutným receptom na prípravu jedál, pri ktorých sa nebudete musieť obmedzovať. Navyše máme v ponuke aj rôzne sladkosti a snacky, na ktorých si môžete bez výčitiek pochutnávať.

S Vitadu teda rozhodne nehladujete!

Ako Vitadu program funguje?

1.Uvodná konzultácia

Pri úvodnej konzultácii zisťujeme váš zdravotný stav, súčasný spôsob stravovania a životný štýl.

2. Meranie

Pomocou kvalitného prístroja InBody 270 Vám presne zmeriame zloženie Vášho tela.

3. Analýza

Po meraní vyhodnotíme výsledky a vytvoríme tak podrobnú analýzu stavu Vášho tela.

4. Návrh stravovania

Na základe analýzy nastavíme diétny program ušitý na mieru Vášmu telu a metabolizmu. Počas programu konzumujete chutné bielkovinové jedlá Vitadu v kombinácii s vlastným jedlom.

5. Pravidelné kontroly

Telesná diagnostika sa vykonáva približne každé 2-3 týždne. Vďaka nej máte aj pravidelnú motiváciu, podporu a prehľad o tom, z ktorej časti tela sa zredukoval telesný tuk

6. Pokračovanie

Po skončení diétneho programu môžete aj naďalej využívať našu ambulanciu a odborné poradenstvo.

Dohodnite si priamo s výživovým špecialistom

Chápeme, ohromné výsledky Vám asi sľubuje každá diéta, alebo redukčné centrum. Možno sa teda pýtate, prečo práve program Vitadu by Vám mal skutočne zmeniť život k lepšiemu. Radi Vám bližšie porozprávame prečo a ako naši klienti dosahujú tak ohurujúce výsledky, zodpovieme na Vaše otázky a to všetko pôjde na náš účet ;).

Kliknite na tlačidlo, následne zadajte Váš telefonický kontakt a jeden z našich výživových špecialistov sa Vám v krátkom čase ozve. Telefonický rozhovor Vás samozrejme k ničomu nezaväzuje a je úplne zdarma.